Τους έκαναν μια χαψιά

algeria-southkoreaΤο ‘χουν στο DNA τους. Μαχητές του δρόμου, αλητόφατσες, πεισματάρηδες, τσαμπουκάδες. Το έχεις δει σε όλους. Από τον ξώφαλτσα Αλγερινό Ζινεντίν Ζιντάν μέχρι τον Ραφίκ Τζιμπούρ και τον Μεχντί Αμπεΐντ. Η συγκεκριμένη φουρνιά παικτών της Αλγερίας έχει ταλέντο και παίκτες με παραστάσεις. Συν τοις άλλοις έχει τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση. Προπονητή μια αλεπού των πάγκων, κάποιον που έχει πάρει master σε ρόλο… παιδονόμου, έναν τύπο που ξέρει καλά την ψυχολογία των Αφρικανών. Τον Βαχίντ Χαλίλχοντζιτς. Ο Βόσνιος έχει βάλει φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του σε αυτό το σύνολο που παρακολουθούμε στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Με την «πλάτη στον τοίχο» έπειτα από την ήττα στο τέλος του αγώνα με το Βέλγιο, οι Αλγερινοί ήξεραν ότι έπρεπε να μπουν στο ματς με τη Νότια Κορέα με το μαχαίρι στα δόντια. Γι’ αυτούς μια συνηθισμένη κατάσταση, απόλυτα ταιριαστή στην κουλτούρα τους. Οι Ασιάτες έμειναν απλοί κομπάρσοι, παρότι δεν είναι κακή ομάδα. Έδειξαν σαστισμένοι μπροστά στην ορμή των Αλγερινών. Και μόνο όταν οι Αλγερινοί χαλάρωσαν μετά το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου (αντί για 5-0), μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να παίξουν αυτό που ξέρουν. Ήταν, όμως πια αργά παρότι τόσο στο 3-1 όσο και στο 4-2 είχαν ευκαιρία να πλησιάσουν στο γκολ και να κάνουν το ματς ροντέο.

Για να φτάσουν στην πρώτη νίκη τους σε Μουντιάλ μετά από 32 χρόνια, οι Αλγερινοί χρειάστηκαν τον «οδοστρωτήρα» Σλιμανί, τον κουμανταδόρο Φεγκουλί, τους «εργάτες» Μπενταλέμπ, Τζαμπού, Μπραχίμι και βέβαια δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 26’ άνοιξαν το σκορ, στο 28’ ήταν ήδη 2-0. Οι Νοτιοκορεάτες έψαχναν τη… μπάλα και μέχρι να τη βρουν οι Αλγερινοί είχαν πετύχει και τρίτο γκολ πριν κλείσει το ημίχρονο.

Παρότι το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε καλά για τους Ασιάτες με γκολ στο 50’, η συνέχεια δεν ήταν αυτή που ήθελαν. Έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-2 αλλά τελικά στο 62’ ήρθε η χαριστική βολή με το 4-1. Η Αλγερία με το τέταρτο της γκολ έγινε η πρώτη ομάδα από την αφρικανική ήπειρο που κατορθώνει κάτι τέτοιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο, να σκοράρει δηλαδή πάνω από τρία γκολ σε ένα παιχνίδι.

Η Νότια Κορέα επιστρέφει σπίτι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και η Αλγερία πάει σε τελικό με δύο αποτελέσματα κόντρα στη Ρωσία. Οι Αλγερινοί δείχνουν ικανοί να καταπιούν τους φοβισμένους Ρώσους του άτολμου Καπέλο. Και να προκριθούν για πρώτη φορά στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.