Άντε τώρα για cheek to cheek

imageΌταν ζητάς φιλί –στο μάγουλο- από κοτζάμ βασίλισσα Ελισσάβετ τότε πρέπει να είσαι 100% συγκεντρωμένος και έτοιμος για να διεκδικήσεις το… βραβείο σου. Ο τρελό – Μάριο Μπαλοτέλι που έπραξε το παραπάνω μέσω social media, αστόχησε δις μέσα σε ένα τρίλεπτο, η Ιταλία δεν σκόραρε και σαν να μην έφτανε αυτό λίγο μετά βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κόστα Ρίκα. Και μάλιστα στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Μετά έγιναν όλα πολύ εύκολα για την έκπληξη του φετινού Μουντιάλ. Έγιναν εύκολα γιατί η ίδια τα έκανε να φαίνονται εύκολα. Δεν ήταν.

Η Ιταλία προσπάθησε να παίξει παρόμοιο παιχνίδι με εκείνο που έδωσε κόντρα στην Αγγλία. Ντε Ρόσι κυρίως και Μότα δευτερευόντως έκαναν τη «βρώμικη» δουλειά με τα τρεξίματα και τα μαρκαρίσματα προκειμένου να έχει ο Πίρλο τις ανάσες του για να διευθύνει και πάλι το παιχνίδι. Μόνο που αυτή τη φορά απέναντι δεν ήταν η Αγγλία με τέσσερις επιθετικούς στην ενδεκάδα αλλά η Κόστα Ρίκα. Ο Κολομβιανός προπονητής της  φόρτωσε τη μεσαία γραμμή, έβαλε διπλή ζώνη άμυνας και δεν είχε πρόβλημα να κάνει αυτό που οι Ιταλοί σιχαίνονται: να τους δώσει τη μπάλα. Όχι τόσο ώστε να κλείσουν την Κόστα Ρίκα, αλλά όσο χρειάζονταν για να έχει σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο έλεγχο το παιχνίδι του Πίρλο. Ακόμα και αυτός ο βιρτουόζος χαφ δεν βρήκε πολλές «τρύπες» να περάσει τη μπάλα. Έκανε δύο – τρία μαγικά αλλά οι συμπαίκτες του δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Ο περιορισμός στη φαντασία του Πίρλο ήταν το κλειδί. Plan B δεν είχε ο Πραντέλι, δείγμα πως έχει στήσει την επιθετική φιλοσοφία της Ιταλίας πάνω στον Πίρλο. Οι Κοσταρικανοί έβγαλαν και πάλι φοβερή ενέργεια στο γήπεδο. Ειδικά μετά τις δύο ευκαιρίες του Μπαλοτέλι, πάτησαν γκάζι στην επίθεση για δέκα λεπτά, από το 35’ έως το 45’. Σε αυτό το διάστημα δημιούργησαν μια καλή ευκαιρία, έπρεπε να κερδίσουν πέναλτι που δεν τους δόθηκε και σημείωσαν ένα γκολ!

Με το υπέρ τους 1-0, το δεύτερο ημίχρονο ήθελε απλά καλή διαχείριση. Η σιγουριά που δίνει ο τερματοφύλακας Νάβας βοήθησε και στο ματς με την Ιταλία. Η Κόστα Ρίκα αμύνθηκε με επιτυχία σε όλο το δεύτερο 45λεπτο και τελικά πήρε μια δίκαιη και πανάξια νίκη. Τι νίκη δηλαδή, θρίαμβος κανονικός. Στον όμιλο – φωτιά του Μουντιάλ, η ξεγραμμένη από όλους Κόστα Ρίκα προκρίθηκε και άφησε Ιταλούς και Ουρουγουανούς να… φάνε τα μουστάκια τους. Έστειλε δε τους Άγγλους μια ώρα αρχύτερα στο σπίτι τους. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα που έκανε ακόμα πιο όμορφη τη φετινή –στο όριο της τελειότητας- διοργάνωση.

Τώρα ο Μπαλοτέλι θα υποχρεωθεί αντί για φιλί στο μάγουλο, να… χορέψει με τους Ουρουγουανούς ένα cheek to cheek μέχρι τελικής πτώσεως! Ας πρόσεχε. Γιατί η ειρωνεία βλάπτει…