Το ρεκόρ του Οικονομόπουλου

9 Μαΐου

Δύο χρόνια πριν ο Ολυμπιακός χάνει στον τελικό της Ευρωλίγκα από τη Μπαρτσελόνα με 86-68. Οι Καταλανοί επικρατούν πλήρως και δεν αφήνουν περιθώρια στους Ερυθρόλευκους.

11 χρόνια πριν μια απίστευτη τραγωδία εκτυλίσσεται στην Γκάνα της Αφρικής όταν σε αγώνα της Χαρτς οφ Όακ με την Κουμάσι Ασάντι λαμβάνουν χώρα επεισόδια τεράστιας έκτασης με συνέπεια το θάνατο 130 ανθρώπων.

47 χρόνια πριν σταματάει το απαραβίαστο της εστίας του Τάκη Οικονομόπουλου, τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Κράτησε 1.088 λεπτά, από τις 17 Ιανουαρίου που δέχθηκε το τελευταίο γκολ έως σαν σήμερα. Το γκολ που «σπάει» το απαραβίαστο από τον παίκτη του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Καραμυτηλιό ο οποίος σκοράρει ουσιαστικά σε κενή εστία στις καθυστερήσεις αφού ο Οικονομόπουλος έχει βγει από την εστία του πιστεύοντας ότι ο διαιτητής έχει σφυρίξει τη λήξη!