Το πέμπτο πράσινο αστέρι

3 Μαΐου

Τρία χρόνια πριν ο Παναθηναϊκός κατακτά για πέμπτη φορά την Ευρωλίγκα επικρατώντας στον τελικό του Βερολίνου της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-71. Η επικράτηση έγινε θρίλερ στο τέλος αφού στο ημίχρονο οι Πράσινοι προηγούνταν με 20 πόντους και πέντε λεπτά πριν το τέλος με 12. MVP θα αναδειχθεί ο Βασίλης Σπανούλης με άξιους συμπαραστάτες τους Διαμαντίδη, Φώτση, Μπατίστ, Γιασικεβίτσιους (στιγμιότυπα στο video gallery).

14 χρόνια πριν ο Νίκος Μαχλάς πετυχαίνει το 34ο γκολ του με τη Βίτεσε και γίνεται πρώτος σκόρερ σε όλη την Ευρώπη. Είναι ο πρώτος Έλληνας που φτάνει σε αυτό το επίτευγμα.

23 χρόνια πριν ο διαιτητής Μάκης Γερμανάκος διευθύνει τον πρώτο τελικό του Κυπέλλου UEFA μεταξύ της Νάπολι και της Στουτγκάρδης (2-1) καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ του Μαραντόνα αντί να υποδείξει χέρι του ίδιου!

52 χρόνια πριν μια απίθανη ιστορία λαμβάνει χώρα στη Θεσσαλονίκη αφού ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, Γιάννης Χιώτης συλλαμβάνεται ως ο… δράκος του Σέιχ Σου. Πρόκειται για παρεξήγηση και λάθος της Γενικής Ασφάλειας Θεσσαλονίκης η οποία λύνεται γρήγορα και ο παίκτης αφήνεται ελεύθερος.