Οι προκρίσεις και η Μαύρη Θύελλα

31 Μαρτίου

Ένα χρόνο πριν ο Παναθηναϊκός επικρατεί για τρίτη φορά της Μπαρτσελόνα και προκρίνεται στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα. Περισσότεροι από 20.000 θεατές αποθεώνουν στο ΟΑΚΑ τους παίκτες του Ομπράντοβιτς για την ολοκλήρωση της απίθανης ανατροπής επί του φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

16 χρόνια πριν ο Ολυμπιακός γνωρίζει ταπεινωτική ήττα στην Καλαμάτα με 3-0 (σχετικό βίντεο στο video gallery). Η Μαύρη Θύελλα «πνίγει» τους Ερυθρόλευκους και δεν είναι καθόλου υπερβολή αλλά γεγονός ότι το σκορ θα μπορούσε να ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο. Με ηγέτη τον Λυμπερόπουλο η Καλαμάτα κάνει ό,τι θέλει σε ένα βαρύ λόγω βροχής τερέν μπροστά σε 10.000 κόσμο. Την ίδια αγωνιστική έχουμε ένα άκρως ελληνικό φαινόμενο. Τα φώτα ξαφνικά πέφτουν στη Νέα Σμύρνη στο 70ό λεπτό του αγώνα Πανιώνιος – Αθηναϊκός και ενώ η ομάδα του Βύρωνα προηγείται 2-1. Η υπόθεση πάει στον αθλητικό δικαστή ο οποίος κατακυρώνει το παιχνίδι υπέρ του Αθηναϊκού και αφαιρεί τρεις βαθμούς από τον Πανιώνιο. Με έφεση των Νεοσμυρνιωτών η πρωτόδικη απόφαση πάει στα σκουπίδια! Οι βαθμοί επιστρέφονται και οι δύο ομάδες εμφανίζονται ξανά στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης μέρες μετά για να παίξουν τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα! Το τελικό 1-2 αποδίδει μιας μορφής δικαιοσύνη.

19 χρόνια πριν η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έγραφε ιστορία. Με τη νίκη 1-0 επί της Ουγγαρίας στη Βουδαπέστη μπροστά σε 20.000 θεατές η Ελλάδα εξασφάλιζε την παρθενική της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο!  Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Αποστολάκης με πέναλτι στο 70′ (σχετικό βίντεο στο video gallery). Μετά από αυτή τη νίκη η Ελλάδα επιζητεί ένα βαθμό σε τρία ματς για το τυπικό της πρόκρισης. Θα μαζέψει τελικά επτά και θα προκριθεί και ως πρώτη του ομίλου!